in

VİŞNE BAHÇESİ Kitap İncleme

Anton Çehov’dan okuduğum ikinci kitap oldu. Tiyatro oyunu tarzında yazılan bu kitabı okurken kendimi senaryo okuyormuş gibi hissettim. Karakterlerin ruh halleriyle ilgili romanlarda ya da öykülerde okuduğumuz gibi tahlilleri okuyamamak ve karakterlerin tanıtılması da sadece kitabın başında yapıldığından biraz zorlandım tabiki okurken. Ancak bu kitabı sevmiş olmama engel olmadı.

Son derece büyük sınırları olan vişne bahçelerine sahip olan ailemiz, para sıkıntısı çektiklerinden dolayı bahçelerini satmaya karar verirler. Burada çok değerli anıları olmasına rağmen yine de evlerinden vazgeçmek zorundadırlar.

Ax, ger min ji bikarîba ev kevirê giran ji ser dile xwe biavêta. Min bikarîba paşeroja xwe ji bîr bikira!.

Ah,  yüreğimin üstündeki bu ağır taşı ben de kaldırabilseydim. Geçmişimi de unutabilseydim.

Bahçelerini açık artırmaya koyarak satmak isterler ve satışıyla ilgilenen kâtip, satmak yerine ağaçları keserek bir çok yazlıkçıya kiraya verebilecekleri bir yer haline getirmelerini tavsiye eder. Ancak evin hanımı ağaçlarına kıymak istemediğinden olduğu haliyle satılmasını ister.

Ömür boyu öğrenci olarak kalacakmışım gibi geliyor bana.

Ev hanımını ikna edemeyen katip açık artırmada bahçeyi kendisi satın alır ve projesini kendisi gerçekleştirir. Elbette bu ev halkı için büyük bir darbe olur.Kitapta para sıkıntısı çekmelerine rağmen yine de insanlara karşı halen zengin olduklarını göstermek için gereksiz harcamalar yapan insanları gördüğümüz gibi, çalışmanın ve para kazanmanın önemini savunan insanları da görüyoruz.

Ne kadar renksiz bir yaşamı var hepinizin, ne kadar çok boş laf ediyorsunuz.

Para harcamanın alışkanlık ve gösteriş haline gelmiş insanları okudukça çevremizdeki bazı kişilerin aklıma gelmesine engel olamadığımı söylemek isterim. Ayrıca insanların içerisinde bulunduğu durumdan kendilerine menfaat sağlamaya çalışan insanları söylemiyorum bile.

Keyifli okumalar…

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yaz Ayakkabı Trendi şimdi alışverişe başla

Kırlangıç Çığlığı Kitap İnceleme