in ,

Ramazan Ayı Programı

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif geldi. Güzelliklerle dolu bu aya neden‘On bir ayın sultanı’ denildiğini biliyor musun? Sultan demek diğerlerinden üstün demektir. Ramazan ayı da diğer 11 aydan daha üstün olduğu için  n bir ayın sultanı denilmektedir. Biz de bu güzel ayı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için yapılabilecek 20 güzel Ramazan gelmeden ailenizle birlikte Ramazan’da yapılacaklar konuşulup bir liste oluşturulabilirsiniz.

Hatta bu listedeki maddeleri her gün kontrol ederek (eksik veya tamam gibi) yapılanlara işaret koyabilirsiniz. Ayrıca bu toplantıyı yaparken ailenizle güzel  vakit geçirmiş olacaksınız.

Ramazan Defteri
Ramazan’la alakalı güzel hatıraların yazılacağı küçük bir defter tutabilirsiniz. Ailedeki herkese birer sayfa ayırarak
Ramazan hakkındaki düşüncelerini yazdırabilirsiniz. Hatta bunu eve gelen bütün misafirlere de yaptırılabilirsiniz.
Çok güzel bir hatıra olacaktır.

HADİS

Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resülu, şâyet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim?” diye sorduğumda Peygamber (s.a.v) şu duayı okumamı söyledi: “Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fa’fu anni.” (Allahım! Sen affeedicisin, affı seversin, beni affet.)
Tirmizi

Ramazan Tebriki
Yavaş yavaş unutulan tebrik âdetini evinizde tekrar canlandırabilirsiniz. Böylece ziyaret etme imkânı bulamadığınız akraba ve arkadaşlarımıza güzel bir hediye vermiş olursunuz. Tek ihtiyacınız renkli kartonlar ve kalemler.  Yaptığınız bu kartları posta yoluyla sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Oruç tutmaya yeni başlayacak olanların alışmaları için tekne orucu çok iyi bir çözümdür. Sahura kalkıldıktan sonra ilk günlerde çok zorlanmamak için öğle ezanına kadar, sonra ise yavaş yavaş ikindi ve akşam ezanına kadar oruç
tutabilirsiniz.
Kuran-ı Kerim Okumak
Ramazan’da yapılacak en güzel şey, Kur’an-ı Kerim okumaktır. Bu yüzden Kur’an okumayı bilmiyorsak öğrenmek
için çaba sarf etmeliyiz. Eğer biliyorsak daha çok okuyabiliriz. Ayrıca mukabele okunan yerlerde de takip edebiliriz.
Ramazan Hediyesi
Arkadaşlarınızdan birine ufak bir Ramazan hediyesi alabilirsiniz. Bu davranışınız, hem onu mutlu edecektir, hem de arkadaşınızın Ramazan’a olan sevgisini arttıracaktır.

Her Güne Bir İyilik Yapmak
Ramazan ayı iyilik ve yardımlaşma ayıdır. Bunu bilerek her gün bir iyilik yapabilirsiniz. Bu, susamış bir hayvana
su vermek veya yaşlı birinin taşıdığı torbaya yardım etmek olabilir.

HADİS

“Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez.”
Buhârî

Arkadaş iftarları
Arkadaşlarınızı iftarda en az bir kere evinize davet edebilirsiniz. Böylece iftarın güzellikleri onlarla paylaşmış oluruz. Ayrıca arkadaşlığınız da pekişmiş olur.
Komşu İftarı
Ramazan boyunca en az beş komşunuza iftarda birer tabak yemek götürebilirsiniz. Bu, komşuluk  lişkilerini geliştirecek ve paylaşma duygusunu artıracaktır.
Teravih Namazları
Teravih namazlarında babanızla veya arkadaşlarınızla camilere, mescitlere gidebilirsiniz.
Toplu İftarlar
Eğer yaşadığımız şehirde toplu iftar yapılan bir yer varsa buralara gidebilirsiniz. Hem bir
sürü insanla beraber yemek yeme fırsatı bulursunuz hem de yeni arkadaşlar kazanabilirsiniz.
Sadaka Zarfı
Ramazan-ı Şerif ayı yardımlaşma ayıdır. Maddi durumu iyi olmayan insanlara bu ayda yardım edebiliriz. Siz de bunun için renkli ve güzel zarflar hazırlayarak fitrenizi içine koyabilir ve zarfları yardıma muhtaç olanlara ulaştırabilirsiniz.
Ramazan’ın En Güzel Gecesi
Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi Ramazan’ın en güzel gecesidir. Ayrıca bu gece  escitlere gidip orada daha çok vakit geçirmek ve kendimiz, anne babamız için dua etmek önemlidir.
Kabir Ziyareti
Vefat eden akrabalarınızı, tanıdıklarınızı, sevdiklerinizi unutmamak, onları hatırlamak için kabirlerini ziyaret edilebilirsiniz.

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

13 points
Upvote Downvote

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Simit nasıl yapılır ? Yemek Tarifi

Dorian Gray’in Portresi Kitap İncelemesi