in

SEVİMLİSEVİMLİ

Olasılıksız Kitap İnceleme

Bir an için doğanın tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek -ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek- aynı anda evrendeki en büyük varlıkları ve en küçük atomları da hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynen geçmiş gibi, gözlerinin önündedir. Yani başka bir deyişle,” diye devam etti David, “Laplace evrenin deterministik olduğunu varsaydığı için, biri eğer fizik kurallarını ve bir an için evrendeki her şeyin konumunu bilirse, o kişi olan her şeyi bilebilir ve gelecek tüm tarihi de bilebilir diyor.

“İmkansızlık diye bir şey yoktur. Sadece gerçekleşme ihtimali düşük olasılıklar vardır.”

Dünyada gerçekten de böyle biri olması mümkün mü? Cevabı Olasılıksız’ın kurgusunda.

Adam Fawer bu konuyu fizik yasaları, bazı ünlü teoriler (Heisenberg, Pascal, Schrödinger, Laplace vb.) ile harmanlamış. Yani kurgunun akışında bu teorilere yer vermiş. Bana göre kitabın değeri bu harmanlama kurgudan geliyor. Diğer bir deyişle kitapta beni eğlendiren ve düşündüren kısımlar bunlar oldu.

“Her şeyi geride bırakmak. Yeni bir yerde, yeniden başlamak her şeye.”

Budizm bakış açısından her şeyin geçiciliğine dair bölümde enerji ile bağlantı iyiydi. Bir de Taoizm bakış açısından Tao ve Chi bağlamında evrenin ying yang dengesini kuantum fiziğine bağlaması hoşuma gitti.

“her an, herşey olabilir!”

Fakat genel anlamda kitaptan felsefi anlamında çok beslenemedim. Taoizm, Budizm ve fizik kuramlarına dair kısımlar yazarın fikrinden ziyade daha çok bilgi niteliğindeydi. Sadece aşağıdaki gibi kısa bir bölümde hafif felsefi bir his verdi.

“Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç.”

“Önemli olan şu; her ne oluyorsa, ya da sen ne olduğunu sanıyorsan, yine de kontrol sende. Kim olduğunu ve hâlâ kendin olduğunu hatırlamaya çalış. Bununla başa çıkmaya çalış. Kendini güvenceye al, güvenli mekânlar seç, güvenebileceğin insanlarla birlikte ol. Yarattığın dünyada mantıklı kararlar vermeye çalış. Sonunda bir şekilde gerçeği buluyorsun, gerçekliğe dönüyorsun.”

“Hayat satranç gibidir. On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin…”

Yazarın diğer kitabı Empati’de olduğu gibi bu kitapta da dil yalnızca akıcılık anlamında zengindi. Edebi anlamda herhangi bir tat almadım. Yani kurgunun ilgi çekiciliği olmasa metin benim için eğlencesine okunup geçilecek bir metindi.

Tüm akıcılığına, konunun ilgi çekiciliğine rağmen Olasılıksız bende bir iz bırakmadı. Evet ilgi çekici, evet eğlenceli, ama yıllar sonra hatırlar mıyım ya da kitabı tekrar okur muyum; hayır.  Empati romanının incelemesinde de söylediğim gibi bana güzel zaman geçirtti, ilginç bilgi ve fikirlerle zihnimi çalıştırdı. Beni dünyadan uzaklaştırıp bir süreliğine rahatlamamı sağladı. Keyifli zaman geçirmek adına tavsiye edilir.

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sıcaktan Ferahlacak Lezetli Soğuk Kahve Tarifleri

Gizli Bahçe Kitap İnceleme