in

Olağanüstü Bir Gece; Kitap İnceleme ve Yorumları

Hepimiz hayatımızın bir döneminde bir tükenmişliğe doğru ilerleriz, yaşamın anlamsızlığı bir yana bizim yüklediğimiz, gerçek olmasını umduğumuz, hayat dağına tırmanırken kullandığımız kamamız olan anlamımız elimizden kayıp terk eder bizleri.

Duygusal bir donukluk sendromuna tutuluruz, bazısı için her şeyi yapacak parasının olmasıdır sebep; bazısı içinse hiçbir şeye sahip olamamanın acısıdır. İntihar düşüncesi de geçer zihnimizden, sanki varlığını yok olarak kanıtlamak mümkünmüş gibi.

İşte bunun son bulduğu, zamandaki bir kopma noktası vardır, Zweig buna olağanüstü bir gece demiş. Hepimizin böyle bir gecesi vardır (ya da olacaktır) kim bilir. O andan sonra başka biri oluruz,hayatımızın geri kalanında o gecenin izini taşırız. Eğer o bilet ayağımızın dibine düşmese o gece belki de hiç gerçekleşmeyecekken, kaderimiz üzerindeki etkimizin bir yanılsamadan ibaret olduğu daha iyi nasıl suratımıza çarpılabilir ki?

Köşe Alıntıları

“Bir kez kendini bulmuş olan bir kişinin bu yeryüzünde yitirecek birşeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.”

İçimin bir zamanlar ne kadar ölü olduğunu asla bilmediler…

“Artık sizlerden biri değilim. Bundan böyle sizin değilim. Şimdi sizin dışınızda, yükseklerde ya da çukurda bir yerdeyim.”

Beni bırakan insanlar, gelen ve giden kadınlar oldu, her defasında odada oturmuş camın dışındaki yağmuru seyreden biri gibi hissettim kendimi; doğrudan yakınımda olan şeylerle bile aramda camdan bir duvar vardı

 

“Uyanmak bile tek başına acıtıcıydı.
Düşsüz geçen kapkara geceden sonra

 

Olağanüstü bir gecedeyim!
Öylesine siyahi öylesine kimsesiz bir gecenin içindeyim
Kaçışlarıma sarılmış bir aydınlanma bekliyorum şimdilerde
Kendimden,
Ruhumun bu donukluğundan, kendimi bana yabancılaştıran bu hissiyatlardan kaçış planları düzenliyorum.

Kitap Bilgileri

Kısa Özeti: Kendi iç mahkemesiyle hesaplaşip kendi kendisini sorguya ceken icindeki ‘Ben’i farkedip kabugundan siyrilarak ozunu kesfeden yani aydinlanma yasayan bir adamin öyküsü..

Yazar: Stefan Zweig

Çevirmen: İlknur İgan

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

ISBN: 9786053326090

Sayfa: 80

sayfa Basım Tarihi: 2015

Kapak Özeti: Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemesi

Son Kamelya ve Yağmur Sonrası; Kitap İnceleme