in

Mandela Etkisi Nedir

Sadece birkaç kişinin ya da bir grubun değil, neredeyse tüm dünyanın doğru kabul ettiği, hatta şahit olduklarını düşündükleri bu yanılgı durumu oluyor. 

Örneklerde gördüğümüz Mickey Mouse, Pikachu ve özellikle Monopoly’deki dayı olayının ardından bu olay nasıl fark edildi, neden Mandela Etkisi adı veriliyor ona bakalım;

Mandela Etkisi, aslına bakarsanız yıllardan beri olan bir durum. Ancak ilk olarak 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir isim babalığı durumu oldu. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında milyonlarca kişiyi de şok etmiş ” Bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. Yani aslında yıllardır yaşayan Nelson Mandela gibi değerli bir insan dünya nüfusunun çoğu tarafından 1980’li yıllarda hapishanede ölmüş olarak kabul ediliyordu. Hatta “Gerçek Mandela 80’lerde öldü” algısı, “Bu Mandela ise 80’lerde ölen kimdi?” sorunsalı gibi birçok ülkede ciddi tartışmalar ve kafa karışıklığı yaratan durum Mandela Etkisi, yani Mandela Effect adını aldı.

Mandela Etkisinin Bazı Örnekleri

  • Mickey Mouse’un pantolon askısı vardı değil mi? Çoğu insan bundan oldukça emin ve herkes bu gareyi askıyla hatırlıyor ama aslında Mickey Mouse’un bir askısı yok.
  • Ülkemizde Meraklı Maymun ismiyle            yayınlanan Curious George isimli çizgi filmdeki maymunun, insanlar tam tersini hatırlıyor olsa da aslında bir kuyruğu bulunmuyor. 
  • Volkswagen’in logosunda iki V arasında bir çizgi var. Pek çok insan ise logoyu ilk fotoğraftaki gibi bitişik hatırlıyor.
  • La vache qui rit marka peynirin amblemindeki ineğin burnundan hızma hiçbir zaman olmadı.
  • Kit Kat çikolatalarının logosunda iki kelime arasında bir çizgi varmış gibi hatırlıyorsak da aslında çizgi falan yok.
  • Monopoly logosundaki adamın gözünde bir mercek olduğunu iddia eden milyonlarca insan var ama logodaki adamın gözünde hiçbir zaman bir mercek olmadı.
  • Pikaçu’nun kuyruğunun ucunda siyah bir kısım vardı değil mi? Hayır o da yok.

Bu ilginç konuyu bir de Barış Özcan’dan dinlemek isterseniz..

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Aysenur

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2021 Yılının En İhtişamlı Film Listesi (Open list) (38 submissions)

Oruç Tuturken Vücudumuzda Neler Oluyor