in

Kablosuz dünyamızı birbirine bağlayan cam fiber kabloların içinde

Telefonlarımızdaki Gorilla Glass’tan arabalarımızdaki bilgi-eğlence ekranlarına kadar tüm modern iletişim araçları cama dayanır. Çoğu zaman, cam tam önümüzde, ancak konu internet olduğunda – ister 5G, ister Starlink uyduları veya Wi-Fi olsun – şu anda okyanuslarımızın altında çalışan 750.000 millik fiber optik kabloyu kaçırmak kolaydır. .

Bu küçük cam parçaları, fotoğraflarımızı, e-postalarımızı ve görüntülü sohbetlerimizi telefonlarımızdan veri merkezlerine, dünyanın her yerindeki arkadaşlarımıza ve ailemize taşır. Bu tüy kadar ince lifler sayesinde hemen hemen herkesle, her yerde anında iletişim kurabiliyoruz ve hepsi 5.000 yıllık bir teknolojiye dayanıyor: cama.

Uzun tarihi boyunca camı kullanma şeklimizde çok az şey değişti. Her zaman ışığın içinden geçtiği şeffaf ve dayanıklı bir malzeme olmuştur. Ve ışık, çok sayıda kodlanmış bilgi taşırken hızlı ve yüksek frekanslarda hareket edebileceğinden, mükemmele yakın camdan yapılmış bir kablo, tüm iletişimlerimizi göndermek için güvenli bir ortamdır.

Geleceğimizi şekillendiren materyalleri araştırmaya başladığımda Gorilla Glass bariz bir seçimdi. Ancak yolum hızla fibere döndü ve acil ihtiyaç yalnızca veri aktarım hızlarını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda tüm insanlığa internet erişimi sağlama ihtiyacı da oldu. Bu küçük cam tellerinin iletişimin bugünü ve geleceği için nasıl omurga oluşturduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için videomuzu izleyin.

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Otizm (OSB) Nedir

Aşılanmış kişilerde nadir görülen COVID-19 vakalarından öğrendiklerimiz