in , ,

Günde Bir Elma Doktoru Uzak Tutar – Gerçek mi Yoksa Kurgu mu?

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” ifadesini muhtemelen biliyorsunuzdur.

İfade ilk kez 1913’te ortaya atılırken, 1866’da ortaya çıkan bir Pembrokeshire atasözüne dayanıyordu.

Aslında, Notes and Queries dergisi orijinal alıntıyı yayınlayan ilk kişiydi: “Yatağa giderken bir elma ye ve doktorun ekmeğini kazanmasını önleyeceksin.”

Araştırmalar, daha fazla elma yemenin aslında doktora yapılan daha az ziyaretle ilişkili olmadığını gösterse de, diyetinize elma eklemek, sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu makale, günde bir elma yemenin gerçekten doktoru uzak tutmaya gerçekten yardımcı olup olamayacağına daha yakından bakmaktadır.

Sağlık yararları

Elmalar, uzun vadeli sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi fayda ile ilişkilendirilmiştir.

Oldukça besleyici

Elmalar, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besinler ile yüklüdür .

Bir orta boy elma aşağıdaki besinleri sağlar;

Kalori: 95

Karbonhidrat: 25 gram

Elyaf: 4,5 gram

C Vitamini: Günlük Değerin (DV)% 9’u

Bakır: DV’nin% 5’i

Potasyum: DV’nin% 4’ü

K Vitamini: DV’nin% 3’ü

Özellikle C vitamini, serbest radikaller olarak bilinen zararlı bileşikleri nötralize etmek için bir antioksidan görevi görür ve hastalıklara karşı korur

Elmalar ayrıca kersetin, kafeik asit ve epikateşin gibi harika bir antioksidan kaynağıdır

Kalp sağlığını destekler

Araştırmalar, daha fazla elma yemenin, kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli kronik rahatsızlıkların daha düşük riskiyle ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Aslında, 20.000’den fazla yetişkinde yapılan bir araştırma, elma da dahil olmak üzere daha yüksek miktarlarda beyaz etli meyve ve sebze tüketmenin daha düşük inme riski ile bağlantılı olduğunu buldu.

Diğer sağlık yararları

Elmalar ayrıca doktoru uzak tutmaya yardımcı olabilecek diğer bazı sağlık yararlarıyla da bağlantılıdır :

Kilo kaybını destekleyin. Elmanın lif içeriği nedeniyle tokluk hissini teşvik ettiği, kalori alımını azalttığı ve kilo kaybını artırdığı gösterilmiştir.

Kemik sağlığını iyileştirin. İnsan, hayvan ve test tüpü çalışmaları, daha yüksek miktarda meyve yemenin artmış kemik mineral yoğunluğu ve daha düşük osteoporoz riski ile ilişkili olabileceğini bulmuştur

Beyin işlevini teşvik edin. Hayvan çalışmaları, elma yemenin oksidatif stresi azaltmaya, zihinsel düşüşü önlemeye ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir

Astıma karşı koruyun. Araştırmalar, artan elma alımının daha düşük astım riski ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir.

Diyabet riskini azaltın. Büyük bir incelemeye göre, günde bir elma yemek, hiç elma yememeye kıyasla% 28 daha düşük tip 2 diyabet geliştirme riskine bağlıydı

ÖZET

Elmalar oldukça besleyicidir ve iyileştirilmiş kalp sağlığı ve belirli kanser türlerinin riskinin azalması dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Olası dezavantajlar

Her gün bir elma yemenin sağlığınıza zarar verme olasılığı düşüktür.

Bununla birlikte, çok fazla iyi bir şeye sahip olmak mümkündür ve her gün birden fazla elma yemek birçok olumsuz yan etkiye neden olabilir.

Özellikle, lif alımınızı kısa bir süre içinde hızla artırmak, gaz, şişkinlik ve mide ağrısı gibi semptomlara neden olabilir

Diğer meyveler gibi, elmalar da her porsiyonda iyi miktarda karbonhidrat içerir.

Alt çizgi

Daha fazla elma yemek, doktorun daha az ziyaret edilmesiyle tam anlamıyla ilişkilendirilmese de, elmalar besin açısından zengindir ve hastalıkların önlenmesi ve uzun vadeli sağlık için çeşitli faydalar sunar.

Elmalara ek olarak, diğer birçok meyve ve sebze de benzer bir dizi besin ve sağlık yararları sağlar.

En iyi sonuçlar için, besleyici ve çok yönlü bir diyetin parçası olarak çeşitli meyve ve sebzelerin tadını çıkarın .

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Biyotin Açısından Zengin İlk 10 Gıda

Kudüs Neden Önemlidir