in ,

Dolar / TL sert dalgalanmalar ardından 11’in üzerinde , Eylül’den beri TL’nin kaybı % 25&#3

– Dünyanın pek çok ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken , Türkiye’de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar / TL sert dalgalanmalarla birlikte 11 seviyesinin üzerinde seyrediyor .

TCMB % 20’ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL’de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken , gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine işaret etti .

Geçen hafta 11.32 seviyesine kadar yükselen dolar / TL bu sabah güne 11.2 civarında başladıktan sonra sert dalgalanma yaşadı . Kur 10.96’ya kadar gerilese de düştüğü seviyelerde tutunamadı ve yeniden tarihi zirvelerine yaklaştı .

Eylül’den bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB’nin indirimlere devam edeceğininin sinyalini de vermesi TL’deki değer kaybının ana nedeni konumunda .

Gelişmekte olan ülke para birimleri bu dönemde dolardaki küresel güçlü seyir nedeniyle değer kaybetse de TL’deki kayıp açık ara daha fazla oldu TL , TCMB’nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği Eylül ayı başından bugüne % 26.2 değer kaybederken TL’yi rand % 8 , real % 7 değer kaybı ile takip etti .

Tüketici enflasyonu % 20 ile iki buçuk yılın zirvesinde seyrederken , TCMB fiyat artışlarının para politikasının etki alanı dışındaki geçici unsurlardan kaynaklandığını belirtiyor .

Goldman Sachs TCMB’nin Aralık ayında 100 baz puan daha faiz indireceği tahmininde bulunurken , gelecek yılın ikinci çeyreğinde ise TCMB’nin faiz artırmak zorunda kalacağı öngörüsünde bulundu .

Bir çok bankacı TCMB’nin rezerv satışı ya da piyasa dışı uygulamalara gitmemesi halinde , önümüzdeki yılın ilk aylarında yüklü faiz artışlarına gitmesini bekliyorlar .

Ekonomi yönetimi ise enflasyondaki seyrin geçici olduğunu , cari fazla hedefleyerek enflasyonu da düşüreceğini belirtiyor . Piyasalar ise en geç 2023 ortasında gerçekleşecek seçimlere kadar ilgili politikaların halkın fakirleşme hissini engelleyecek kadar başarılı olabileceğini öngörmüyorlar .

Bankacılar , Eylül başından beri swap pozisyonlarını yaklaşık 8 milyar dolar azaltan ve oldukça düşük seviyelere çeken yabancı yatırımcıların geçen ve önceki hafta swap pozisyonlarını artırdığına dikkat çektiler . Öte yandan dolar / TL’deki yükselişleri sınırlı döviz satışı için kullanan lokaller ise yeniden birikime başlamış durumda . İşlemcilere göre bu dengeler önümüzdeki dönem için ” kritik ” ve kurda nasıl bir denge sağlanacağı açısından yakından izlenecek .

Dolar / TL saat 1328 itibarıyla 11.1965 / 11.2050 seviyesinde . Aynı saatte euro / TL’de kotasyonlar 12.6353 / 12.6460 , sepet bazında TL’de 11.9159 / 11.9258 seviyesindeydi .

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri ise Cuma günü 445/451 baz puan ile Ekim sonunda tırmandığı 470 baz puan seviyesine yaklaştı . Bugün iç piyasada kabine toplantısı takip edilecek .

Kabine toplantısında asgari ücrete ilişkin olası açıklamalar izlenecek . Hükümet bir süredir halkın fakirleşme hissini azaltmak adına harcanabilir . geliri yükseltecek tedbirleri değerlendiriyor . Bunlar arasında asgari ücrete yapılacak yüksek oranlı artış da yer alıyor . Bunun ötesinde bütçe açığını artıracak EYT gibi bir çok gelişme de değerlendiriliyor .

 TÜFE % 30’A DOĞRU YÜKSELİŞTE 

Ekonomistler mevcut politikalarla enflasyondaki yükselişin de % 30’a doğru devam edeceğinden endişeli .

QNB Finansbank tarafından bu sabah yayımlanan notta , ” Bu derece negatif seviyedeki reel faizinin TL’ye istikrar kazandırmakta yeterli olmayacağını düşünüyoruz . Bu da önümüzdeki dönemde enflasyondaki yükseliş eğiliminin ivmeleneceğine işaret ediyor ” denildi .

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda yatırımcılar Avrupa’da koronavirüs kısıtlamalarının yeniden uygulanmaya başlanması ve Fed’in varlık alımlarını öngörülenden daha hızlı şekilde azaltacağı beklentileriyle temkinli hareket ediyor .

Güvenli liman olarak görülen dolar , Avrupa’daki koronavirüs kısıtlamalarının yeniden gündeme gelmesi ve koronavirüs vakalarında görülen artışın neden olduğu endişelerin etkisiyle euro karşısında 16 ayın zirvesine yakın işlem gördü .

Dolar endeksi = USD , geçen hafta 96.266 ile kaydettiği 16 ayın zirvesinden çok uzaklaşmayarak 96.065 seviyesinden işlem gördü .

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

100 points
Upvote Downvote

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Piyasa Yeniden Toparlanıyor Mu ? İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

Altın ve Dolar Piyasasında Son Durum Ne? 24 Kasım 2021