in

Aşılanmış kişilerde nadir görülen COVID-19 vakalarından öğrendiklerimiz

Nisan ayının ikinci haftasında Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19’a karşı tam olarak aşılanan 75 milyondan fazla insan arasında, yalnızca 5,814 koronavirüs enfeksiyonu raporu vardı – bu, aşıların ne kadar etkili olduğunu gösteren şaşırtıcı derecede düşük bir sayı.

Çığır açan enfeksiyonların düşük sayısı, aşıların ne kadar iyi çalıştığını gösterir.

Aşılar yüzde 100 etkili olmadığından, bazı çığır açan enfeksiyonlar kaçınılmazdı ve bekleniyordu. Yine de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri onları yakından izliyor. Bu vakaları incelemek, uzmanların aşıların beklendiği gibi çalıştığından emin olmalarına ve aşılanmış bir kişinin hastalanma olasılığını artıran faktörleri anlamalarına yardımcı olacaktır.

Şu anda, CDC, eyalet sağlık departmanlarının aşılanmış kişilerdeki COVID-19 vakalarının raporlarını gönderebileceği ulusal bir veritabanına sahiptir . COVID-19 bildirilebilir bir hastalık olduğu için, bu da her vakanın CDC’ye bildirilmesi gerektiği anlamına gelir, ajans sonunda çığır açan enfeksiyonları bulmak için Ulusal Bildirilebilir Hastalıklar Gözetim Sistemi (NNDSS) adı verilen farklı bir sistem kullanacaktır. Şu anda , eyaletlerin NNDSS raporlarına aşılama geçmişini dahil etmesini sağlamak için çalışıyor.

Çığır açan enfeksiyonların düşük sayısı, aşıların ne kadar iyi çalıştığını gösterir.

CDC’ye bildirilen çığır açan enfeksiyonların neredeyse üçte biri asemptomatikti. Sadece 396 kişi hastaneye kaldırıldı ve bu grubun üçte biri COVID-19 dışında bir nedenle hastanedeydi – yani hastalık, ağır hasta olmalarının nedeni değildi, sadece virüs için pozitif test yaptılar.

“Bunların çoğu hafif semptomatik veya asemptomatikti. Ohio’daki Kent State Üniversitesi Halk Sağlığı Koleji’nde epidemiyoloji profesörü olan Tara Smith, NBC News’e verdiği demeçte , tam olarak umduğumuz şey buydu .

Bugün yayınlanan CDC’den iki yeni rapor, aşılanmış kişilerde COVID-19 salgınları hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Biri , kent sakinlerinin yüzde 90’ının ve çalışanların yaklaşık yarısının tamamen aşılandığı bir Kentucky huzurevini tanımladı . Aşılanmamış bir personel COVID-19 ile geldikten sonra, toplam 46 kişi virüs için pozitif test etti. Dört vaka tamamen aşılanmış personelde ve 18 vaka tamamen aşılanmış sakinlerdeydi.

Özellikle, Kentucky salgını, R.1 soyu olarak adlandırılan koronavirüsün bir varyant formuyla bağlantılıydı. İlk olarak Güney Afrika ve Brezilya’da tanımlanan varyant virüslerle ortak bir dizi mutasyona sahiptir ve uzmanlar, aşıların ürettiği antikorlardan kısmen kaçabileceğini düşünmektedir.

CDC’nin raporunda , aşılanmış kişilerde bulunan R.1 virüsünün enfeksiyonlarının bu endişelerin bir kısmını desteklediğini söyledi . Ancak aşılar hala işe yaradı: aşılanmamış huzurevinde yaşayanların salgın sırasında enfekte olma olasılığı aşılanmış sakinlere göre üç kat daha fazlaydı. Rapor, bu salgın sırasında, atışların semptomatik COVID-19’a karşı yaklaşık yüzde 87 etkili olduğunu buldu.

İkinci rapor , 75 Chicago huzurevinde aşılanmış kişilerdeki enfeksiyonları izledi. Yaklaşık 8.000 aşılanmış sakin ve 7.000 aşılanmış personel arasında yalnızca 22 koronavirüs enfeksiyonu vardı. On dördü asemptomatikti ve beşinde sadece hafif semptomlar vardı. 22 kişiden hiçbiri enfeksiyonu bir başkasına geçirmemiş gibi göründü. Rapora göre bu durum, bakım evleri gibi ortamlarda aşılamanın ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor. Aşılanmış bir kişi hastalansa bile, bir tesise yayılabilecek bir enfeksiyon zinciri oluşturması muhtemel değildir.

Bu, genel olarak hastalığın yayılmasını durdurmanın anahtarıdır. Aşıları olan insanlar, çok nadiren de olsa hastalanabilir, ancak muhtemelen virüsü başka kimseye bulaştırmazlar.

Aşılanan ve COVID-19 bulaşan insanlar bu deneyimi kafa karıştırıcı bulabilir , ancak bu vakaların etrafındaki koşullara yönelik yakın araştırmalar, aşıların ne kadar güçlü olduğunu vurgulamaktadır. ABD’deki yetişkinlerin yarısından fazlası, ilk COVID-19 aşısı dozunu aldı. Giderek daha fazla insan aşılandıkça, COVID-19’u yakalayacak kişi havuzu giderek küçülür ve virüsün daha azı bir toplulukta dolaşır. Ve virüs seviyeleri düştüğünde, aşılanmış ve aşılanmamış insanların benzer şekilde ona maruz kalma ve kendi kendilerine yakalama olasılıkları azalır.

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kablosuz dünyamızı birbirine bağlayan cam fiber kabloların içinde

Kaktüs Nedir Nasıl Bakılmalıdır