in

Açgözlülük Sona Erdi ! Kripto Para Piyasalarında Nesil Farkı ve Kararlara Etkisi !

Bitcoin fiyatındaki son kayıplar korku / açgözlülük endeksini de direkt olarak etkiledi . Yatırımcıların önemli kısmı yaşanan kayıpların daha da derinleşmesinden endişeleniyor . Korku ve açgözlülük endeksi fiyatta dip ve tepelerin belirlenmesi için de kullanılıyor . Yaşanan fiyat düzeltmesi tüm metrikleri sıfırlamışa benziyor . Peki bu düzeltmenin sonunda altı haneli fiyat hedefi için yeni bir ralli başlar mı ?

 Korku ve Açgözlülük Endeksi Crypto Fear & Greed Index’e göre , 19 Kasım’daki gecelik kayıplar , yatırımcıların önemli kısmına korku aşıladı . Sadece iki gün içinde endeksin ibresi açgözlülükten korkuya döndü . Bazı veriler halen yükseliş ihtimaline işaret ederken spot fiyatın bu denli kayıp yaşaması arada önemli bir tezat oluşturdu . Yazı hazırlandığı sırada korku ve açgözlülük endeksi 100 üzerinden 34’e kadar gevşedi . Bir gecede yaşanan düşüş ise 20 puana ulaştı .

Eylül ayından bu yana en düşük seviyeleri gören endeks spot fiyatta dibe yaklaşıldığına da yorulabilir . Korkusuzlar Alıma Devam Ediyor Kuşkusuz , birileri çok daha erken panik olarak endeksi hızla dibe çekiyor . Kripto para piyasaları bu yıl ciddi anlamda büyüdü . Peki bu ne manaya geliyor ? Aktif işlem yapan yatırımcıların önemli kısmı piyasalara bu yıl dahil oldu . Yani 2 yılı bulan buhran dönemlerine şahit olmadılar ve sabırları uzun süre test edilmedi . Bu adeta insanlar arasındaki kuşak farkına benziyor . Savaş gören Y nesli ile savaştan hemen sonra doğan Z nesli gibi , ikisinin de hayata bakışı tamamen farklı oluyor . Kripto para piyasalarında sayısız iniş , çıkış gören kemik bir nesil var . Bunlar yaşanan düşüşlerden psikolojik olarak daha az etkileniyor . Çünkü ellerinde paha biçilemez bir şey var , elbette buna tecrübe diyoruz . 

Blockchain analitik firması Glassnode tarafından belirtildiği gibi , uzun vadeli yatırımcıların çok az bir kısmı bu dönemde satış yaptı . Son birkaç günde yaşanan aşırı satışların sahipleri ise 155 gün içinde alım yapan cüzdanlardır . Aynı uzun vadeli yatırımcıların 42.000 dolar ile 45.000 dolar arasında da ciddi alımlar yaptığına şahit olmuştuk . Birileri dipten alırken diğerleri dipten satarak onlara yardımcı oluyor .

Yöneticiye Bildir

Sen ne düşünüyorsun?

Yazar Betül

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Konstantiniyye Oteli Kitap İnceleme

Piyasa Yeniden Toparlanıyor Mu ? İşte Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum